Prawo gospodarcze to część prawa cywilnego, regulująca funkcjonowanie gospodarki państwa, w tym w szczególności stosunków gospodarczych powstających pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi, jak również pomiędzy innymi podmiotami prawa mającymi zdolność prawną i mogącymi występować samodzielnie w stosunkach gospodarczych.
Prawo gospodarcze najczęściej dzielone jest na prawo publiczne i prawo prywatne.
Pierwsze traktuje o normach funkcjonowania państwa w gospodarce, zakreślając zakres interwencji prawa i państwa w gospodarkę kraju.
Z kolei prawo gospodarcze prywatne normuje stosunki prawne, najczęściej wynikające z umów, pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami oraz pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. To właśnie ta część prawa gospodarczego reguluje rodzaje i funkcjonowanie spółek handlowych, czynności handlowych, a także prawo papierów wartościowych oraz kwestie dotyczące upadłości podmiotów prawa gospodarczego.
Właśnie ta druga część prawa najczęściej znajduje się w zainteresowaniu Klientów Kancelarii, jako bliższa ich interesom majątkowym. Coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że warto korzystać z pomocy radcy prawnego, by sprawniej budować siłę i renomę swojej firmy.
W zakresie prawa gospodarczego świadczę szeroko rozumianą pomoc prawną, w tym reprezentację Klientów, w sprawach dotyczących m.in.:
założenia działalności gospodarczej
sporządzaniu umów i statutów spółek handlowych oraz rejestracji tych spółek w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego
zakładaniu i rejestrowaniu fundacji, spółdzielni oraz stowarzyszeń
dokonywania zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
sporządzania projektów umów, wzorców umownych i analizie projektów umów przed ich podpisaniem, a także uczestniczę na życzenie Klienta w negocjacji zawieranych przez niego umów
postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego
postepowania dotyczącego likwidacji spółek handlowych, fundacji, spółdzielni i stowarzyszeń
dochodzenia roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań powstałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji
Możliwe jest także świadczenie przeze mnie stałej, bieżącej obsługi prawnej przedsiębiorstwa, w ramach umowy stałego zlecenia i przy indywidualnie ustalanym wynagrodzeniu za tego rodzaju usługi.